Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Pamięć Katynia i Smoleńska – hołd dla miłości Ojczyzny

Pamięć Katynia i Smoleńska – hołd dla miłości Ojczyzny

W niedzielne południe 23 kwietnia 2017 roku w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP z inicjatywy posła na Sejm RP dr hab. Józefa Brynkusa odprawiona została koncelebrowana msza św. w intencji obywateli Rzeczypospolitej pomordowanych w Związku Sowieckim w 1940 r. oraz poległych w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Wśród pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej było ponad ćwierć tysiąca ludzi związanych z Wadowicami i regionem. 22 kwietnia minęła siódma rocznica ufundowania w Wadowicach dedykowanego im i wszystkim ofiarom tej zbrodni Pomnika Katyńskiego. Jego odsłonięcie przypadło w czasie wielkiej żałoby po poległych na podsmoleńskim lotnisku Siewiernyj przedstawicielach władz państwowych i społeczeństwa, udających się do Katynia w 70 rocznicę tamtego mordu. W rok później przy pomniku upamiętniono także ofiary tragedii smoleńskiej. Tradycyjnie w kwietniu wadowiczanie składają kwiaty u stóp Pomnika Katyńskiego, oddając hołd zarówno tym, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi w wyniku stalinowskiej dyrektywy z 5 marca 1940 r., jak i tym, którzy pragnąc uczcić ich pamięć lecieli do Katynia 10 kwietnia 2010 r. i polegli w Smoleńsku.

Uroczystość zbiegła się z obchodzonym liturgicznie Świętem Miłosierdzia Bożego, przypominającym, że jednym z najważniejszych Bożych nakazów jest Miłość. Zamordowani w Zbrodni Katyńskiej, nie tylko w Katyniu i Smoleńsku, ale także w Charkowie i Piatichatkach, Miednoje i Twerze, Bykowni i Kuropatach oraz wielu innych miejscach kaźni, oddali swe życie właśnie w imię tego przykazania – w imię miłości do Ojczyzny, za którą umierali z rąk bezwzględnych wrogów Polski i Polaków. Ci, którzy 70 lat później lecieli aby oddać im hołd, pragnęli także pokazać swoją miłość do Ojczyzny i jej trudnej historii oraz dać swą posługą pamięci dowód miłości i szacunku dla pomordowanych w tamtej zbrodni.

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” głosi znane powiedzenie przypisywane marszałkowi Francji i Polski, Ferdynandowi Fochowi. Katyńczycy nie mają grobów w ojczystej ziemi. Spoczywają tam, gdzie dosięgły ich kule morderców względnie gdzie starano się ukryć ich ciała, będące dowodami zbrodni. W ojczyźnie – ponownie od ponad ćwierć wieku wolnej, możemy jedynie uczcić ich, nie tracąc pamięci, aby nie stracić życia jako naród. Przypomniał o tym obowiązku miłości i pamięci Michał Siwiec-Cielebon podczas mszy św. i przed Pomnikiem Katyńskim, gdzie kilkadziesiąt osób w geście pamięci oddało poległym hołd po mszy św. składając kwiaty u stóp obelisku.

Video wystąpienia Michała Siwca-Cielebona przed Pomnikiem Katyńskim w Wadowicach na Placu Solidarności:


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa

Fot. Krzysztof Sitko/pressmania.pl