Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > List gratulacyjny z okazji 764. rocznicy lokacji Bochni

List gratulacyjny z okazji 764. rocznicy lokacji Bochni

W piątek (24.02.2017r.) odbyły się uroczystości z okazji 764. rocznicy lokacji Bochni. Niestety, obowiązki parlamentarne nie pozwalały mi na osobiste uczestnictwo w tym spotkaniu, ale reprezentował mnie mój asystent i historyk Michał Siwiec-Cielebon. – Jako poseł reprezentuję wszystkich mieszkańców Rzeczpospolitej. Zapewniam, że w pracy parlamentarnej zawsze pamiętam i będę pamiętał także o Bochni i o wszystkich gminach wokół niej, z ich bogactwem kulturowym i piękną różnorodnością – zdeklarowałem w liście skierowanym do uczestników uroczystości odbywających się na terenie Kopalni Soli w Bochni, a przekazanym na ręce Burmistrza Miasta Stefana Kolawińskiego.

Wadowice, dnia 23 lutego 2017 r.

 

                                                                                                Szanowny Pan
                                                                                                Stefan Kolawiński
                                                                                                Burmistrz Bochni

 

Szanowny Pani,
Serdecznie dziękuję za przesłane zaproszenie na uroczyste spotkanie z okazji 764. rocznicy lokacji Bochni. Niestety, obowiązki parlamentarne nie pozwalają mi na osobiste uczestnictwo w tym spotkaniu. Pragnę jednak wyrazić wielką radość, wynikającą z faktu, że cenicie sobie Państwo nie tylko wielkie, okrągłe rocznice Waszej Małej Ojczyzny, ale jak wynika z zaproszenia także te coroczne, gdy mija kolejny rok istnienia i promieniowania Waszego miasta, Waszego miejsca na Ziemi.

Ponad siedem i pół wieku to piękny jubileusz, i rzeczywiście w tym wieku warto liczyć i świętować każdy kolejny rok. Zwłaszcza, gdy jest to kolejny rok sukcesów i rozwoju. Owe 764 lata to w życiu wspólnoty, jaką jest naród, to już prawie trzydzieści pokoleń pracujących dla dobra wzajemnego, to utrwalenie doświadczeń i wartości w zmieniających się, nierzadko bardzo trudnych warunkach politycznych oraz społeczno-gospodarczych. Dla Bochni to m.in. doświadczenie narodowej wolności, jej utraty i ponownego odzyskiwania. To wielowiekowa tradycja żup, ale także piękna karta znaczącego ośrodka diecezjalnego w Diecezji Tynieckiej    i Tarnowskiej. To również, a może przede wszystkim, pamięć i hołd dla administracyjnego, cywilizacyjnego oraz kulturotwórczego znaczenia Waszego miasta, jako siedziby władz cyrkułu a później powiatu, tudzież jednej z pierwszych w ówczesnej Galicji polskojęzycznych szkół średnich. A także pamięć o prawie dwuwiekowej samorządności i społecznej aktywności mieszkańców. Dzisiejsza ponad siedmioipółwiekowa Bochnia to dorobek pracy owych pokoleń, wspaniałe dziedzictwo, ale i zobowiązanie do kontynuacji pięknych kart.

Jako doświadczony samorządowiec rozumiem i doceniam tradycję oraz dorobek Małych Ojczyzn, a ich problemy są mi szczególnie bliskie. To one budują naszą wielką wspólną Ojczyznę – Rzeczpospolitą Polską. Jako poseł reprezentuję wszystkich mieszkańców Rzeczpospolitej. Zapewniam, że w pracy parlamentarnej zawsze pamiętam i będę pamiętał także o Bochni i o wszystkich gminach wokół niej, z ich bogactwem kulturowym i piękną różnorodnością.

Bochni życzę co najmniej doczekania swego Millenium, zaś wszystkim uczestnikom imprez i obchodów życzę radosnej zabawy, a w codziennym życiu zdrowia oraz wielu sukcesów w ich aktywności społecznej.

Poseł na Sejm RP
dr hab. Józef Brynkus

Fot. screenshots portal tarnowska.tv