Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > „Przystanek Historia” IPN otwarty w Krakowie

„Przystanek Historia” IPN otwarty w Krakowie

Niestety, z powodu obowiązków parlamentarnych nie miałem możliwości osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Jednak zastąpił mnie mój asystent i historyk Michał Siwiec-Cielebon, który przekazał list gratulacyjny skierowany do uczestników uroczystości w którym zawarłem kilka przemyśleń wraz z życzeniami owocnego funkcjonowania tej nowej, a jakże potrzebnej inicjatywy. W pismie podkreślam, że cieszę się z tego powodu, że Kraków i region zyskują nową, jakże ważną placówkę upowszechniania wiedzy i kultury historycznej. Bo edukacja historyczna to nie tylko prosty przekaz zespołu faktów, ale także forma ich przekazania i kształtowanie dyskursu wokół nich. Temu wyzwaniu „Przystanek Historia” niewątpliwie będzie świetnie służył.

Wadowice, dnia 20 lutego 2017 r.

 

    Szanowny Pan
              Dr hab. Filip Musiał
Dyrektor Oddziału
Instytutu Pamięci Narodowej –
Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie

Szanowny Panie,
Serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Krakowie. Niestety, z powodu obowiązków parlamentarnych nie mogę osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Pozwalam sobie przekazać dla uczestników uroczystości kilka przemyśleń wraz z życzeniami owocnego funkcjonowania tej nowej, a jakże potrzebnej inicjatywy.

Cieszę się, że powróciła idea „Biuletynu IPN”. Wprawdzie pozostałe wydawnictwa Instytutu także świetnie wypełniają swoją rolę, tworząc platformę dyskusji naukowej nad najnowszymi dziejami Polski i popularyzując ustalenia badaczy, jednak „Biuletyn” wniósł przez kilka lat wielki wkład w poznanie naszej historii i jego brak był przez wielu czytelników wyraźnie odczuwalny. Cieszę się zatem, że inauguracja krakowskiego „Przystanku Historia” połączona została z powrotem tego poczytnego i interesującego periodyku, a jako historyk ciekaw jestem nowego oblicza „Biuletynu” i jego merytorycznej zawartości.

Cieszę się, że Kraków i region zyskują nową, jakże ważną placówkę upowszechniania wiedzy i kultury historycznej. Bo edukacja historyczna to nie tylko prosty przekaz zespołu faktów, ale także forma ich przekazania i kształtowanie dyskursu wokół nich. Temu wyzwaniu „Przystanek Historia” niewątpliwie będzie świetnie służył. Tym bardziej, że służył będzie popularyzacji głównie naszej najnowszej historii, która bywa często przez jednych manipulowana, przez innych niedoceniana, zatem tym bardziej takich nowych form i miejsc upowszechniania potrzebuje. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania „Przystanku Historia” w Krakowie serdecznie dziękuję i gratuluję, a tym którzy będą korzystać z jego oferty życzę ciekawości pozwalającej poszerzyć wiedzę historyczną, a przez nią rozumienie otaczającego świata i zachodzących w nim wydarzeń.

dr hab. Józef Brynkus
Poseł na Sejm RP

Fot. Józef Wieczorek