Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Interpelacja nr 1613 do ministra spraw wewnętrznych i administracji

Interpelacja nr 1613 do ministra spraw wewnętrznych i administracji

Interpelacja w sprawie udziału Policji w spotkaniu osób przeciwko usunięciu przez Radę Miasta i Burmistrza Wadowic busów z placu Kościuszki w Wadowicach i wprowadzenia bezpłatnego busa dowożącego pasażerów z dworca autobusowego na tenże plac, w związku z nieuzasadnioną obecnością Policji w wymienionym wyżej miejscu.

Zgłaszający: Józef Brynkus

Data wpływu: 08-03-2016

Pytania skierowane do Pana Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji uzasadnione są brakiem konkretnej odpowiedzi ze strony Policji w Wadowicach w tej sprawie, zadane tejże Policji przez miejscowych dziennikarzy oraz nieuzasadnionej obecności Policji w wymienionym wyżej miejscu.

Opis faktów:

W piątek, 4 marca 2016 roku, na przystanku na placu Kościuszki w Wadowicach zebrała się grupa mieszkańców, która chciała zaprotestować przeciwko likwidacji przystanku dla busów przez burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego. W zebraniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Zebranie miało bardzo spokojny charakter. Uczestnicy chcieli się spotkać z dziennikarzami, by opowiedzieć im o problemach, jakie ich spotkały w związku z likwidacją przystanku.

Jednocześnie na placu Kościuszki pojawiły się trzy radiowozy policyjne i ok. 10 funkcjonariuszy Policji KPP Wadowice, którzy między innymi nagrywali „ostentacyjnie” spotkanie, co bardzo zdziwiło zgromadzonych, ponieważ nigdy do tej pory Policja w Wadowicach nie „zabezpieczała” w ten sposób takich, ale też jakichkolwiek podobnych, spotkań. To ostentacyjne filmowanie przez funkcjonariusza Policji stwarzało wrażenie, że działanie to jest elementem zastraszania uczestników demonstracji.

Na spotkaniu pojawiała się informacja, że „policjanci zostali wysłani na polecenie burmistrza”, przeciwko którego decyzji protestowano.

Nagranie z manifestacji dostępne: TUTAJ

Chcąc wyjaśnić tę sytuację Redakcja Portalu Wadowice 24.pl kilkakrotnie pytała ustnie i pisemnie rzeczników prasowych komendy wojewódzkiej i powiatowej o to zdarzenie. We wtorek (8 marca 2016 roku) uzyskał enigmatyczną odpowiedź z KPP Wadowice następującej treści: „Uprzejmie informuje, że kwestię organizowania zgromadzeń a także uprawnień policjantów zabezpieczających zgromadzenia, imprezy itp. regulują m. in. prawo o zgromadzeniach oraz ustawa o Policji. Pozdrawiam. asp. szt. Elżbieta Goleniowska- Warchał”.

W związku z tym proszę Pana Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o odpowiedź na pytania:

1. Czy KPP W Wadowicach prowadzi postępowanie wyjaśniające w związku z demonstracją 4 marca 2016 roku na placu Kościuszki w Wadowicach, wynikające z m. in. prawa o zgromadzeniach oraz ustawy o Policji?

2. Czy zdarzenie z 4 marca 2016 roku na pl. Kościuszki w Wadowicach było i jest traktowane przez miejscową Policję jako „nielegalna manifestacja”?

3. Czy zgromadzony materiał (dowodowy???) m. in. nagranie z kamery video – sporządzone przez policjanta, który nawet nie zechciał się przedstawić, ma posłużyć do przedstawienia zarzutów uczestnikom manifestacji?

4. Czy w związku z tym już ukarano np. mandatami karnymi uczestników manifestacji?

5. Czy prawdą jest, że KPP w Wadowicach podjęła interwencję po powiadomieniu jej przez burmistrza Mateusza Klinowskiego? Czy jeśli było takie powiadomienie, to czy miało ono charakter pisemny, czy też inny ustny np. telefon do komendanta?

6. Kto wydał polecenie służbowe wysłania policjantów na spotkanie na przystanku na placu Kościuszki w Wadowicach?

7. Kto oprócz funkcjonariuszy Policji miał dostęp do zgromadzonego na placu Kościuszki materiału w postaci protokołów, nagrań itp.? W jakim celu gromadzono ten materiał?

Jako komentarz do tej interpelacji pozwolę sobie na przytoczenie wypowiedzi Marcina Płaszczycy: dziennikarza portalu Wadowice24.pl, który stwierdził: „Jako dziennikarze nie rozumiemy, dlaczego Policja jest tak „tajemnicza” tej sprawie, ponieważ w nieco podobnym zdarzeniu w Krakowie, gdzie z soboty na niedzielę (5/6 marca 2016 roku) spotkali się pod krakowskim LIDLEM uczestnicy „nocnej jazdy” bardzo szybko udało się Policji opublikować jasny komunikat”.


źródło: Interpelacja nr 1613

ODPOWIEDŹ MINISTRA NA INTERPELACJĘ NR 1613(CZYTAJ)

Fot. portal policja.pl