Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Idźcie na wybory! PSL – Koalicja Polska Kukiz’15 z PSL – podsumowała kampanię

Idźcie na wybory! PSL – Koalicja Polska Kukiz’15 z PSL – podsumowała kampanię

W Chrzanowie i Wadowicach odbyły się konferencje prasowe w dniu 11 października 2019 roku w Chrzanowie i Wadowicach, podsumowujące kampanię wyborczą kandydatów Koalicji Polskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15 w okręgu nr 12 (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski oraz wadowicki).

Poszczególne komitety szukają różnych sposobów pozyskania wyborców, stosując nierzadko nachalne chwyty propagandowe. Przykładem może być nagłaśniane przez niektóre media czwartkowe (10 października 2019 r.) podpisanie dokumentu dotyczącego budowy obwodnicy Wadowic, o której realizację poseł dr hab. Józef Brynkus zabiegał przez minione cztery lata, wbrew chorym pomysłom poprzedniego burmistrza, oraz olewaniu sprawy przez PiS, które w międzyczasie uzyskało pełnię władzy. Teraz w świetle jupiterów dla celów wyborczej propagandy podpisuje się dokument zapowiadający budowę, która mogła trwać już od wiosny. A równocześnie nie wspomina się ani jednym słowem o innych, również koniecznych inwestycjach drogowych w naszym okręgu, chociażby o obwodnicy Podolsza.

Kandydaci obiecują różne cuda i chwalą się nie zawsze realnymi sukcesami. Poseł dr hab. Józef Brynkus w mijającej kadencji interweniował w wielu istotnych dla społeczeństwa sprawach, nierzadko poruszanych w skali ogólnopolskiej. Zatem warto przypomnieć, że to właśnie poseł Brynkus:

 1. Złożył trzy lata temu interpelację w sprawie zagrożenia pedofilią w Polsce i uzyskał od władz odpowiedź na pytanie o skalę tego zjawiska, przekazując konkretne i nie zafałszowane ideologicznie informacje mediom – jeszcze zanim problem pedofilii w sposób jednostronny zaczęły nagłaśniać środowiska antypolskie i antykatolickie.
 2. Przymusił swoimi interwencjami rząd do zmiany rozporządzenia w sprawie działalności radców prawnych świadczących usługi Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, ograniczając wyprowadzanie z budżetu ZUS środków publicznych pochodzących z naszych składek oraz zawyżanie zdzieranych z przedsiębiorców opłat za tzw. zastępstwo procesowe w sporach z ZUS.
 3. Skutecznie interweniował w sprawie prac wokół Jeziora Mucharskiego, koniecznych do rzeczywistego sfinalizowania tej inwestycji – elektrowni w zaporze, dróg, osuwisk, stanu środowiska naturalnego, oraz przekazania terenów wokół zbiornika wodnego w użytkowanie gmin, na których terenie leży Jezioro.
 4. Podjął interwencje zmierzające do zapobieżenia likwidacji polskich kopalń oraz niszczenia systemu energetycznego (m.in. interpelacje dot. Tauronu, elektrowni Siersza, kopalni Brzeszcze), a także do zaprzestania łamania praw pracowniczych – w tym gwarancji 40-godzinnego tygodnia pracy (wystąpienia dot. wielu dużych zakładów pracujących w systemie zmianowym, m.in. FCA Poland w Tychach czy MZK w Oświęcimiu, korporacji itp.).
 5. Interweniował w sprawie fetoru z kompostowni na Borowcu w Chrzanowie oraz zlokalizowanego tam kamieniołomu, a także spalarni odpadów w Oświęcimiu.
 6. Podejmował szereg interwencji na rzecz osób niepełnosprawnych oraz pokrzywdzonych, które wbrew propagandzie PiS o rzekomo pozytywnej polityce społecznej nie otrzymują świadczeń, tracą je, lub zostają pozostawione same sobie z problemami zdrowotnymi i trudnościami normalnej egzystencji w społeczeństwie.

PSL – Koalicja Polska (Kukiz’15 i PSL) podsumował w Chrzanowie kampanię wyborczą

PSL – Koalicja Polska (Kukiz’15 i PSL) podsumował w Wadowicach kampanię wyborczą

Kandydaci Koalicji Polskiej – PSL i Kukiz’15 nie chcieli stosować tanich chwytów reklamowych czy propagandowych, nie chcieli rozmawiać ze społeczeństwem jedynie poprzez media, ale postanowili wyjść do wyborców i spotkać się z nimi twarzą w twarz. W trakcie kampanii poszczególni kandydaci z Listy nr 1 w okręgu 12 przeprowadzili ponad dwieście akcji plakatowania i rozdawania ulotek, rozwiesili ponad osiemset billboardów i banerów, uczestnicząc w spotkaniach z wyborcami na ulicach naszych miast i wsi, prowadząc rozmowy i zachęcając do udziału w wyborach 13 października 2019 r. oraz do głosowania na listę nr 1 – PSL Koalicji Polskiej.

Nie tylko „lajkujcie” lecz idźcie do wyborów i na listę nr 1 zagłosujcie!

Z tym apelem zwracam się przede wszystki do wyborców POSTULATÓW Kukiz’15 z 2015. Do wyborców ŚWIADOMYCH! Również i do tych Obywateli sie zwracam, którzy do wyborów nie chodzili, bo „nic się nie zmieni”…
Jeśli te Postulaty wprowadzimy w życie (a tylko z Wami jest to możliwe), to zmienimy relację władza- Obywatel.
Obywatel stanie sie pracodawcą dla władzy a nie jej pańszczyźnianym chłopem! Poseł zaś będzie sługą Obywatela a nie namiestnikiem wodza partii! Bo to Wy, Obywatele, będziecie wskazywać kandydatow do Sejmu a nie partyjni wodzowie!

Te Postulaty są wciąż aktualne, wciąż jest szansa na ich zrealizowanie! Jeśli otrzymamy na tyle głosów, że ani PiS ani PO nie będą mogły sprawowac władzy bez naszej zgody, to wprowadzimy je w życie!

Dlatego nie „obrażajcie się”! Że nie sami jako K’15 idziemy, że z tymi a nie z tamtymi, itd… Naprawdę, nie to jest ważne ale ważny CEL! A celem jest:
– po pierwsze zahamowanie pędu PiS do zawładnięcia absolutnie wszystkim,
– po drugie zapobiegnięcie jednowładzy, i dążeniu do formuły państwa autorytarnego na wzór PRL z wszechwładnym I sekretarzem „Jedynie Słusznej Partii” na czele
-po trzecie (i to najważniejsze) – zmiana sposobu wybierania posłów, który to sposób jest KLUCZEM do drzwi prawdziwie demokratycznego państwa!
– po czwarte (co wiąże się ściśle z „po trzecie”) naszym celem są NISKIE PODATKI, pozostawienie pieniędzy w kieszeniach Obywateli a nie zabieranie ich przez władzę, która potem rzuca ludziom ochłapy głośno krzycząc, że „daje”!
– po piąte celem jest poddanie wymiaru sprawiedliwości kontroli Obywateli a nie partii politycznej!

W linku (czytaj więcej) przedstawiam kandydatów na posłów popieranych przez Kukiz’15 na liście nr 1.
Przedstawiam tez popieranych przez nas kandydatów do Senatu.

13 października będziesz wybierać między demokracją a autorytaryzmem. Wybór należy do Ciebie.

Paweł Kukiz
Lider Kukiz’15

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy!

13 października odbędą się najważniejsze od 1989 roku wybory do Sejmu i Senatu. Polska wybierze swoją przyszłość.

Wynik tych wyborów nie jest jeszcze rozstrzygnięty!

Wierzymy w zwycięstwo, które nie zawsze oznacza zajęcie pierwszego miejsca. Zwycięstwo w tych wyborach oznacza, że nie będzie rządzić jedna partia. Duszna atmosfera rządów autorytarnych musi się skończyć!

PSL bierze pełną odpowiedzialność za Polskę i to od wyborców zależy, jaki mandat nam dadzą. Im będzie większy mandat, tym PSL będzie bardziej decydować jaki kierunek obierze nasz kraj.

Jeśli chcemy Państwa, w którym nie będzie radykalnego skrętu w lewo, ani w prawo, nie będzie żadnej rewolucji obyczajowej, ani zaglądania za firanki. Jeżeli chcecie emerytury bez podatku, dobrowolnego ZUS-u, czystego środowiska i taniego prądu, skrócenia kolejek do lekarzy – wesprzyjmy kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zadzwońmy do przyjaciół, porozmawiajmy z sąsiadami, przekonajmy tych, którzy się wahają. Niech zagłosują na listę nr 1, listę kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Proszę o jak największą mobilizację.

Chodzi o to, by zostawić naszym dzieciom Polskę lepszą niż zastaliśmy. Chodzi o to, by można było po prostu godnie i normalnie żyć.

Władysław Kosiniak-Kamysz
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

Rozwój rolnictwa w Polsce to dobra przyszłość dla naszej Ojczyzny i Rodaków

Tydzień wcześniej w piątek 4 października 2019 roku przed siedzibą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) w Wadowicach odbyła się konferencja prasowa posła dr hab. Józefa Brynkusa i kandydatów na posłów w okręgu 12 (chrzanowskim) ubiegających się o mandaty poselskie z listy PSL. Problematyka rolnictwa i produkcji żywności to jeden z najważniejszych aspektów polskiego życia gospodarczego. Dla Polskiego Stronnictwa Ludowego jest to od zawsze jeden z filarów programu i priorytet w działalności. Dlatego temat rozwoju rolnictwa i produkcji zdrowej żywności zajmuje istotne miejsce w programie PSL także w najbliższych wyborach.

Konferencja prasowa:

Pytania dziennikarzy:

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że pod jego rządami sytuacja polskich rolników oraz producentów żywności uległa poprawie. Realia są jednak inne i nie tylko nie potwierdzają optymizmu partii rządzącej, ale wręcz odwrotnie, pozwalają uznać, że PiS w tej kwestii świadomie mija się z prawdą. Skandaliczną sytuację potwierdza m.in. bardzo negatywna ocena pracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zawarta w wypowiedzi Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który podczas narady z kierownictwem ARiMR przyznał, że:
Narasta kryzys. Wnioski rolników rozpatrywane są nie miesiącami, a latami. Rolnicy zapomnieli na co je składali. Środki publiczne są realnie zagrożone. Nie da się już zgonić na poprzedników.” Tyle prominentny polityk PiS, odpowiedzialny za politykę rolną obecnego rządu. Bez cenzury i propagandy, bo na zamkniętym dla mediów spotkaniu przyznający, że otrzymane środki unijne ze względu na ich niewykorzystanie w terminie mogą być zagrożone koniecznością zwrotu do Brukseli.

 • Polskie rolnictwo i produkcja rolno-spożywcza wymagają wsparcia dla uzyskania realnej konkurencyjności z produktami innych państw UE.
 • Nie wprowadzono zerowej stawki VAT na zdrową tradycyjną żywność, pozwalającej na tańszą jej produkcję, a co za tym idzie na większą dostępność dla konsumentów.
 • Sprzedaż bezpośrednia jest fikcją a wymagania stawiane przez instytucje kontrolujące wskazują na próby maksymalnego utrudnienia, jeżeli nie wręcz zniszczenia tej możliwości.
 • Unijne dopłaty dla rolników z Francji czy Niemiec nadal są wyższe niż dla rolników polskich.
  Znacznym opóźnieniom uległy wypłaty należnych dopłat, co przyznaje nawet minister Ardanowski – ale nic z tym problemem nie robi.
 • Nie zaprojektowano i nie wprowadzono Programu Małej Retencji, pozwalającego zwiększyć ilość wody w glebie potrzebną dla właściwej wegetacji upraw.
 • Wbrew deklaracjom z 2015 roku Ministerstwo Rolnictwa nadal akceptuje tucz nakładczy, co eliminuje małych producentów, a minister jest zwolennikiem tego rozwiązania gdyż państwo uzyskuje z niego 23 % VAT.
 • ARiMR nakłania do sprzedaży małych i średnich gospodarstw, preferując dużych posiadaczy, a w efekcie korporacje.

Program PSL obejmuje także:

 • Wprowadzenie Funduszu Klęskowego, wspomagającego tych, którzy wyniku nawałnic i klęsk żywiołowych tracą w jednym momencie źródło utrzymania.
 • Wprowadzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, zabezpieczającego producentów rolnych przed nagłymi wahaniami cen oraz kosztów.
 • Promocję polskiej żywności i wprowadzenie Zielonych Targów w każdej gminie, ułatwiających bezpośrednią sprzedaż produktów rolnych.
 • Wprowadzenie stabilnego systemu ubezpieczeń i kontraktacji produktów rolnych po stałych cenach.
 • Zablokowanie skutków umowy UE-Mercosur, otwierającej rynki europejskie na bezcłowy import produktów rolno-spożywczych m.in. z Ameryki Południowej, przy istniejącym obłożeniu wysokimi cłami i podatkami produkcji krajowej. W tej sprawie stanowisko PiS jest wyjątkowo niejasne, a kandydat do teki komisarza do spraw rolnictwa w UE Janusz Wojciechowski nie zajął jednoznacznego stanowiska i nie kwestionuje tego rozwiązania.
 • Pozyskiwanie nowych rynków zbytu produkcji rolnej, w tym odzyskanie rynków wschodnich, skąd obecnie importujemy słaby jakościowo węgiel ale nie możemy tam eksportować zdrowych jabłek.
 • Wprowadzenie emerytur rolniczych bez obowiązku przekazania gospodarstwa.
 • Urealnienie systemu wypłat rekompensat za straty łowieckie.
 • Promocję polskich ras zachowawczych i wspieranie ich hodowli.
 • Realne dofinansowanie do paliwa rolniczego poprzez pełen zwrot akcyzy do 120 litrów na hektar.
 • Wsparcie rolnictwa na obszarach górskich o niekorzystnych warunkach gospodarowania.
 • Przeciwdziałania wyludnianiu wsi poprzez stwarzanie lepszych warunków życia, poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie oferty usług publicznych.
 • Rozwój tradycyjnej kultury i wspieranie bogactwa kulturowego, poprzez budowę świetlic wiejskich, miejsc spotkań i pracy Kół Gospodyń Wiejskich, Lokalnych Grup Działania, Ochotniczych Straży Pożarnych, zespołów muzycznych, teatralnych i folklorystycznych oraz rad sołeckich.

Jesteśmy zaniepokojeni tym co wyszło na światło dzienne i potwierdziło, że PiS to fałszywi obrońcy wsi. Rozliczmy rząd PiS z wyborczych obietnic i propagandowych frazesów, pokazując jak wiele jest jeszcze do zrobienia, bo do chwili obecnej nie zostało zrobione.

Według dostępnych danych do rolników trafiło dotychczas zaledwie 29 % przyznanych Polsce środków unijnych – czyli jedynie tyle środków wykorzystał rząd PiS! Pokazuje to skalę nieudolności ministra Ardanowskiego, który jeszcze niedawno zapewniał przed kamerami, że priorytetowa dla rządu PiS rola wsi i rolnictwa nie jest udawana. Tymczasem przez 3 lata rząd PiS obniżył krajowy budżet na rolnictwo w stosunku do zaplanowanego przez PSL budżetu na 2016 r. o ponad 17 mld zł.

Z wypowiedzi ministra wychodzi na jaw także skandaliczny stan zarządzania ARiMR, która nie radzi sobie z opracowaniem wniosków. Na zamkniętym spotkaniu minister stwierdził, że tysiące wniosków na modernizacje leży nieobrobionych i przyznał, że wina jest po stronie rządzących bo kadra Agencji pochodzi z rekomendacji PiS. Minister stwierdził, że Agencja to: „Instytucja niesprawna, instytucja, która nie jest w stanie szybko reagować i realizować oczekiwań rolników, jest instytucją chorą i trzeba się zastanowić nad jej istnieniem”.

Poziom wykorzystania funduszy dla rolnictwa w II filarze, czyli w modernizacji gospodarstw i inwestycjach w gospodarstwa, jest w Polsce jednym z najniższych w Europie. Świadczy to, iż wbrew temu co mówi PiS o dbałości o rolnictwo, nie potrafi właściwie wykorzystywać środków europejskich na rozwój rolnictwa. To PSL wynegocjowało w UE rekordowe środki na polskie rolnictwo, których teraz PiS nawet nie potrafi wydać.

Nasze postulaty:
1. W akcie wyborczym 13 października odsuńmy od władzy fałszywych obrońców wsi, którzy przyznają, że nie dają rady dobrze dbać o polską wieś i polskie rolnictwo. Wystarczy zagłosować na PSL.

2. W nowym parlamencie będziemy wnioskować o Komisje Śledczą w sprawie nierozpatrzonych zaległych wniosków i stworzenia zagrożenia utraty środków z budżetu unijnego.

3. Domagamy się od dyrektora ARiMR w Krakowie potraktowania sprawy zaległych wniosków jako najpilniejszego priorytetu oraz wyjaśnień i odpowiedzi na pytania:
– Ilu rolników w naszym regionie czeka na rozpatrzenie wniosków?
– Czy dopłaty będą wypłacane na czas czy nie?
– Czy wobec winnych zaniechań i opóźnień zostaną wyciągnięte konsekwencje i jakie?

„Pakt dla zdrowia” podpisany przez kandydatów na posłów z listy PSL – Koalicja Polska

W sobotę 21 września 2019 roku kandydaci Koalicji Polskiej – PSL i Kukiz’15: poseł dr hab. Józef Brynkus, były starosta oświęcimski Józef Kała oraz Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed starym budynkiem szpitala w Wadowicach podpisali „Pakt dla zdrowia”.

„Pakt dla zdrowia” to jeden z najważniejszych dokumentów programowych Koalicji Polskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15. Dokument jest wynikiem dogłębnej analizy stanu ochrony zdrowia w Polsce i propozycją koniecznych zmian mających uzdrowić tę dziedzinę i wydobyć ją ze stanu zapaście wynikającego z wieloletnich zaniedbań kolejnych ekip rządzących.

Sytuacja polskiej służby zdrowia, czy też, jak to ostatnio częściej się określa ochrony zdrowia, jest nie tylko daleka od ideałów, ale od standardów znanych w krajach wysoko cywilizowanych. Dlatego projekt zakłada istotne zmiany w tej dziedzinie, oddziałujące korzystnie na sytuację pacjenta, ale także pozwalające na docenienie personelu medycznego wszystkich szczebli oraz rozwój i dostępność infrastruktury koniecznej dla dobrego funkcjonowania ochrony zdrowia.

Pakt ujęty został w pięć podstawowych postulatów, które mają umożliwić radykalne podniesienie standardów zarówno dla pacjentów, jak też personelu medycznego.

 • Pierwszy postulat zakłada zdecydowane podniesienie nakładów na ochronę zdrowia już od kolejnego roku budżetowego – 2020.
 • Kolejnym postulatem jest zwiększenie liczebne personelu, aby pacjentom ułatwić dostępność do odpowiednich terapii, bez wymuszania pracy specjalistów ponad określone standardy czasowe.
 • Z postulatem drugim wiąże się trzeci, zakładający podwyżkę wynagrodzeń w tej grupie zawodów, aby dorabianie na kolejnych etatach czy dyżurach nie było dla wielu ludzi z branż medycznych koniecznością.
 • Czwarty postulat zakłada zwiększenie dostępności do programów i terapii specjalistycznych, do poziomu funkcjonującego w pozostałych krajach UE.
 • Piąty postulat dotyczy nie tylko systemu ochrony zdrowia i kadry medycznej, ale wszystkich Polaków. Zdrowe społeczeństwo, to społeczeństwo właściwie rozumiejące i szeroko stosujące profilaktykę oraz świadome zagrożeń zdrowotnych wynikających z następujących wokół nas przemian cywilizacyjnych.

Postulaty te ogłaszane są dzisiaj w całym kraju i podpisywane podczas konferencji organizowanych przez „jedynki” na listach wyborczych PSL. Akcja ma zwrócić uwagę społeczeństwa na jeden z dwu najważniejszych filarów programu Koalicji Polskiej – zagadnienia społeczne, ale także przypomnieć, że tylko to ugrupowanie poważnie podeszło do tematyki ochrony zdrowia przygotowując konkretny program w tej dziedzinie.

Pełny zapis wideo konferencji prasowej:

 

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa