Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Poseł dr hab. Józef Brynkus nagrodził młodych szpadzistów

Poseł dr hab. Józef Brynkus nagrodził młodych szpadzistów

W sobotę i niedzielę 28 i 29 września 2019 roku rozegrano kolejny, IV już, Międzynarodowy Turniej Szermierczy o Puchar Miasta Wadowice. Uczestniczyło w nim 280 zawodniczek i zawodników z Polski, Ukrainy i Węgier. Jednym z fundatorów nagród był poseł dr hab. Józef Brynkus, który w drugim dniu zawodów dekorował zwyciężczynie z poszczególnych grup wiekowych.

Turniej zorganizowany został w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach przez Klub Szermierzy Szpada Wadowice i rozegrany w grupach dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych urodzonych w latach: 2004-2005, 2006-2007, 2008-2009 (szpada mini „0”) oraz 2010-2011 (szpada mini „0”). Chłopcy rywalizowali w sobotę zaś dziewczęta zmierzyły się w niedzielę.

W grupie chłopców w kategorii kadetów (14-15 lat) zwyciężył Mikołaj Wesołowski z Piasta Gliwice, pokonując Wojciecha Rzyczniaka z tego samego klubu, a trzecie miejsca zajęli Hubert Klughardt z UKS MDK Olimp Lubin i Paweł Spandel z Towarzystwa Szermierczego Górnik Radlin. Łącznie w tej grupie walczyło 27 zawodników. W tej samej kategorii wiekowej dziewcząt najlepsza okazała się Patrycja Radwan Klubu Szermierczego Warszawianka, przed Zuzanną Środą z UKS Sokolik MOSiR Krosno, a trzecie miejsca przypadły Oliwii Jajko z UKS MDK Olimp Lubin i Mai Osadnik z UKS Wołodyjowski z Siemianowic Śląskich. Łącznie w turnieju startowało w tej kategorii 19 zawodniczek.

W kategorii wiekowej U-14 chłopców (12-13 lat) rywalizowało 36 zawodników, w tym 1 Ukrainiec i 1 Węgier. Zwyciężył Szymon Wodniak z SKS Grass-Hopper Kalwaria przed Sewerynem Gustą z Piasta Gliwice z na trzecim stopniu podium stanęli Szymon Hajduk z KS Szpada Wadowice i Błażej Kurowski z gliwickiego Piasta. W tej samej kategorii wiekowej dziewcząt zmierzyło się 57 zawodniczek, w tym 2 z Ukrainy i 1 z Węgier. Zwyciężyła Liliana Porwoł z Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego pokonując Alicję Goczał z KS Grass-Hopper Kalwaria a trzecie miejsca przypadły Weronice Kozdębie z Muszkietera Gliwice i Paulinie Ostrowskiej z Piasta Gliwice.

W grupie wiekowej 10-11 lat (kategoria U-12) wystartowało 32 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Antoni Zakrzewski z KS Zawisza Czarny z Radomska, drugie Marcin Siwek z KS Szpada Wrocław a trzecie Karol Pyzikiewicz z MKS Gryf Mielec i Adam Warecki z SKS Flesz Świdnica. W tej samej grupie wiekowej dziewcząt walczyło 46 zawodniczek, wśród których tryumfowała Hanna Łabuda z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół 1893 w Mielcu, pokonując Julię Górkę z UKS Zawisza Katowice a na trzecim stopniu podium stanęły Kinga Smolarczyk z UKS Kosynier Gliwice i Hanna Drozdowska z PTG Sokół 1893 Mielec.

W kategorii U-10 chłopców (8-9 lat) wystartowało 32 zawodników, wśród których najlepszym okazał się Juliusz Śmigielski z UKS MDK Olimp Lubin, za nim uplasował się Marcel Siwek z KS Szpada Wrocław a na trzecim stopniu miejsca zajęli Patryk Szczegielniak z WKS Kolejarz Wrocław i Alexander Szabo z UKS Trójka Radlin. W kategorii U-10 dziewcząt, w której startowało 31 zawodniczek, zwyciężyła Agata Hebdowska z UKS Trójka Radlin, przed Zofią Białecką z Pałacu Młodzieży z Katowic a na trzecim stopniu podium stanęły Aleksandra Żurek z MKS Gryf Mielec i Maria Szydłowska z Piasta Gliwice.

Organizatorem zawodów był tradycyjnie KS Szpada Wadowice pod wodzą prezes Katarzyny Morek i wiceprezesa Przemysława Gawiora oraz trenera Eugeniusza Olesiaka, a wielką pomocą wsparli organizacje zawodów rodzice: Mariola Gawior, Agnieszka Hajduk i Wojciech Hajduk, Monika Niedziela, Ada Karcz- Zielińska i Kazimierz Zieliński, oraz sponsorzy i fundatorzy nagród: Ministerstwo Sportu, Polski Związek Szermierczy, poseł na Sejm RP dr hab. Józef Brynkus, Urząd Miejski w Wadowicach, Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Dinolandia Inwałd, Fabryka Reklamy Wadowice, Firma Luzar, Galicjanka Wadowice, Ogród Jana Pawła II, Park Miniatur Inwałd oraz Piekarnia Stanisław Zguda.

Opracował Michał Siwiec-Cielebon, pracownik Biura Poselskiego dra hab. Józefa Brynkusa