Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > Wielki dzień strażaków z niewielkiej Łaśnicy

Wielki dzień strażaków z niewielkiej Łaśnicy

W 2010 roku ziemia osunęła się w Łaśnicy, przysiółku Lanckorony położonym na stromym zboczu tzw. Działu Poleckiego (Paleckiego). Ucierpiało kilkadziesiąt rodzin które z dnia na dzień straciły domy i gospodarstwa. Wraz z domami mieszkalnymi zniszczeniu uległa remiza łaśnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, która wprawdzie była już dość wiekowa, ale wiernie od lat służyła druhom z OSP.

W dziewięć lat później strażacy ochotnicy z Łaśnicy mogą nareszcie wejść do swojej nowej i nowoczesnej siedziby. W sobotę 28 września 2019 r. uroczyście oddano do użytku nową remizę OSP. Wybudowana została w innym miejscu, niż poprzednia, nie na stromym zboczu ale w dolinie, zatem jest nadzieja, że nie zagrozi jej w przyszłości los poprzedniczki. Inwestycja kosztowała Skarb Państwa 1 210 320 złotych a działkę pod nową budowlę zgodziła się odstąpić jedna z miejscowych rodzin.

Mszę św. w nowej strażnicy odprawili kapelan małopolskich strażaków ks. brygadier Władysław Kulig oraz miejscowy rezydent i druh OSP ks. kanonik Jan Bobrek. Po zakończeniu nabożeństwa odbyła się uroczystość z pełnym strażackim ceremoniałem. W ceremonii przekazania druhom strażackiej remizy uczestniczyli poseł na Sejm RP dr hab. Józef Brynkus i senator Andrzej Pająk, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach brygadier Paweł Kwarciak, samorządowcy województwa małopolskiego, powiatu wadowickiego i gminy Lanckorona z wójtem Tadeuszem Łopatą, poczty sztandarowe dziesięciu jednostek OSP z Lanckorony i gmin sąsiednich oraz liczna grupa mieszkańców.

Wstęgę rozpiętą na wjazdach do garaży strażnicy przy dźwięku syreny strażackiej przecięli parlamentarzyści, wicewojewoda, samorządowcy i przedstawiciele PSP i OSP a poświęcenia nowego obiektu dokonali celebrujący mszę kapłani. Reprezentujący Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP ks. brygadier Władysław Kulig wręczył pamiątkowy upominek prezesowi łaśnickiej OSP druhowi Krzysztofowi Chorążemu a w imieniu Kapituły Orderu Świętego Floriana udekorował Złotym Krzyżem ks. kan. J. Bobrka. Ceremonie uświetniła Orkiestra Dęta z Lanckorony, która po zakończeniu uroczystości zaprezentowała się w okolicznościowym koncercie.

Zdjęcia Dobra Gmina Lanckorona, więcej zdjęć w galerii tutaj zobacz.

Opracował Michał Siwiec-Cielebon, pracownik Biura Poselskiego dra hab. Józefa Brynkusa