Poseł Brynkus > Aktualności > Aktualności > 1 sierpnia Dzień Chwały – święto Wadowic i Warszawy

1 sierpnia Dzień Chwały – święto Wadowic i Warszawy

1 sierpnia 2019 roku w Wadowicach uczczono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Były syreny, kwiaty i znicze. Niestety, część wadowiczan, a zwłaszcza przedstawicieli władz zapomniała, że w tym dniu przypada także święto Żołnierzy 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej.

Zgodnie z wieloletnią już wadowicką tradycją o oprawę rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zadbali harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej. Już od godz. 15 młode druhny i druhowie wędrowali po ulicach centrum miasta, rozdając pamiątkowe plakietki i pocztówki, przypominające napotykanym mieszkańcom i gościom o rocznicy powstania. O godz. 17 w Wadowicach zawyły syreny, a większość obecnych na placu Jana Pawła II i głównych arteriach miasta stanęła w bezruchu. W asyście pocztów sztandarowych wadowickiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Koła Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych oraz Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Wadowickiej pod tablicą pamiątkową żołnierzy 12  Pułku Piechoty i 12 Pułku Piechoty Armii Krajowej umieszczoną na elewacji bazyliki pod wezwaniem Ofiarowania NMP wiązanki kwiatów i znicze złożyli przedstawiciele ŚZŻAK, poseł na Sejm RP dr hab. Józef Brynkus, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Filip Kaczyński, przedstawiciele samorządów Wadowic z przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Hajnoszem oraz dyrektorem kancelarii Magistratu Bartłomiejem Tkaczem, oraz Powiatu Wadowickiego ze starostą Eugeniuszem Kurdasem, wicestarostą Beatą Smolec oraz przewodniczącą Rady Powiatu Zofią Kaczyńską, harcerze i delegacje klas mundurowych. Ceremonia, choć krótka i skromna, była bardzo podniosła, a szczególnie zapisała się w pamięci kombatantów i ich rodzin.

Poseł na Sejm prof. Józef Brynkus uczcił także przypadające w dniu 1 sierpnia Święto Pułkowe 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, składając wraz z asystentami wiązankę kwiatów u stóp Pomnika Poległych Żołnierzy 12 PPZW przed dawnymi koszarami przy ul Lwowskiej. Niestety, zabrakło kwiatów czy zniczy od przedstawicieli władz, którzy najprawdopodobniej zapomnieli o tym ważnym dla wadowiczan święcie, starszym o prawie ćwierć wieku od rocznicy Powstania Warszawskiego. Warto zatem przypomnieć, że 1 sierpnia 1920 roku 12 pp walcząc przeciwko bolszewickiemu najazdowi powstrzymał w miejscowości Leszniów, na przedpolach Brodów na Wołyniu Armię Konną Siemiona Budionnego, zmierzającą w  kierunku Lwowa. Ciężka i krwawa prawie dwudniowa bitwa 12 pp z przeważającymi siłami bolszewickimi pozwoliła na lepsze przygotowanie Lwowa do obrony i w efekcie na odparcie bolszewickiego ataku. Na pamiątkę odniesionego wtedy przez wadowicki pułk sukcesu, tak bardzo ważącego na losach całej kampanii, dzień 1 sierpnia obchodzony był od 1922 roku jako tradycyjne święto 12 pp, rekrutującego się między innymi spośród mieszkańców Ziemi Wadowickiej i wpisanego w pejzaż miasta i regionu.

Galeria zdjęć

 

 

Opracowanie Michał Siwiec-Cielebon pracownik Biura Poselskiego dra hab. Józefa Brynkusa