Poseł Brynkus > Media > Ukraina i Polska uzgodniły „deklarację pamięci”. A w niej m.in. o „bezstronnych badaniach historii” – RMF24.pl

Ukraina i Polska uzgodniły „deklarację pamięci”. A w niej m.in. o „bezstronnych badaniach historii” – RMF24.pl

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uzgodnioną z Sejmem RP wspólną „Deklarację pamięci i solidarności”, mówiącą m.in. o potrzebie bezstronnych badań historycznych i „powstrzymywaniu sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach”.

Klub Kukiz’15 i koło Wolni i Solidarni złożyły w czwartek w Sejmie wniosek o odrzucenie deklaracji. PiS złożył wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu.

Konrad Głębocki z PiS składając wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu podkreślił, że w deklaracji zapisano wspólny sprzeciw Polski i Ukrainy wobec łamania prawa międzynarodowego. Rosja wielokrotnie zyskiwała na skłóceniu narodów, które chciała od siebie uzależnić. Nie można dzisiaj świadomie lub nie służyć realizacji tej polityki. W obliczu powrotu do imperialnej polityki Rosji i nasze narody winny wskazywać się solidarnością i współdziałaniem– zaznaczył poseł PiS.

Józef Brynkus z Kukiz’15 sugerował, że deklaracja to próba pisania na nowo historii. Według niego kompromitacją jest zapis mówiący o antykomunistycznej walce Ukraińców. Owszem możecie za takową uznać działania Petlury, ale ujmując to tak, jak jest zapisane w projekcie uchwały dajecie zgodę na uznanie za te działania także akcji OUN-UPA. Poza tym stwarzacie mit o skali oporu porównywalnej z oporem społeczeństwa polskiego– ocenił poseł. Według niego projekt zawiera też zobowiązanie moralnie „do ścigana i tych, którzy będą twierdzić, że było ludobójstwo na Ukrainie”.

Czytaj więcej na stronie RMF24.pl

Fot. Paweł Kula/sejm.gov.pl