Poseł Brynkus > Media > Tak radykalnej opinii o rozwiązaniu Trybunału Konstytucyjnego nie ma nawet PiS. Poseł Brynkus z Kukiz’15 nie zostawia złudzeń

Tak radykalnej opinii o rozwiązaniu Trybunału Konstytucyjnego nie ma nawet PiS. Poseł Brynkus z Kukiz’15 nie zostawia złudzeń

– Trybunał Konstytucyjny od początku powstania działał na zasadzie listka figowego dla poszczególnych rządów. Nikt się tak naprawdę z TK do końca się nie liczył. Wystarczy zobaczyć, jak wielu wyroków Trybunału nie wykonano choćby za rządów PiS z LPR i Samoobroną czy później, za rządów PO i PSL. Jest to instytucja, która jątrzy społeczeństwo, ale niewiele mu daje. Jak można mieć zaufanie do TK, który wyraził zgodę na kradzież 150 mld zł z OFE, czy to nie skandal? – mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl Józef Brynkus z Kukiz`15.

Parlamentarny.pl: Kolejna ustawa o TK została przyjęta. Kiedy opadną emocje, wokół TK zapanuje spokój?

Józef Brynkus: – Do jesieni. Eksperci Marka Kuchcińskiego już przygotowują nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, która prawdopodobnie będzie procedowana po wakacjach.

Nie bardzo rozumiem. To brzmi niedorzecznie. Przepraszam, zapomniałem przez chwilę, że w polityce wszystko jest możliwe.

– Ta ustawa jest tymczasowa. Jej kształt to sprawa ewidentna zarówno dla PiS, jak i opozycji. Głównym pozorantem w jej procedowaniu jest PiS, który nie spieszy się z rozwiązaniem sprawy TK. Nie jest tym zainteresowany. Na razie przygotował protezę, która ma sprawę zawiesić po to, by sprawa stosunku PiS do TK nie stała się przedmiotem jakichś niekorzystnych dla rządzących decyzji Komisji Europejskiej.

Gdyby tak było, to może nadchodzi doskonały czas na osiągnięcie kompromisu w sprawie stanowiska wobec TK?

– Nie ma takiej opcji, by doszło do jakiegokolwiek kompromisu. PiS nie jest zainteresowany rozstrzygnięciem tej sprawy. Wprowadzona została nowa ustawa, która usuwa pewne braki poprzedniej, ale nie te zasadnicze, jak choćby sprawy kolejności procedowania nowych ustaw czy nowego prawa procedowanego z punktu widzenia zgodności z konstytucją.

Cały wywiad na portalu Parlamentarny.pl