Poseł Brynkus > Media > Tajni Współpracownicy SB nie powinni być patronami ulic i innych obiektów – Dziennika Polski

Tajni Współpracownicy SB nie powinni być patronami ulic i innych obiektów – Dziennika Polski

„Poseł ściąga z tabliczek tajnych agentów SB” – pisze w swoim tekście Piotr Subik. – Rozliczenia z PRL. Czy Oświęcim dał pretekst do rozszerzenia ustawy dekomunizacyjnej? – pyta dziennikarz „Dziennika Polskiego” informując o apelu posła dr hab Józefa Brynkusa skierowanym do wicemarszałka Sejmu prof. Ryszarda Terleckiego ws inicjacji zmian w ustawie.

Tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa nie powinni być patronami instytucji użyteczności publicznej. Taką propozycję składa małopolski poseł prof. Józef Brynkus (Kukiz’15), na co dzień historyk na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. I pisze w tej sprawie apel do wicemarszałka Sejmu, także historyka, prof. Ryszarda Terleckiego (PiS). Wprowadzenie jego pomysłu w życie wymaga zmian w ustawie dekomunizacyjnej.

Konieczna jest szybka zmiana prawa, aby uniknąć kompromitacji. – Znalazły się w niej zapisy mówiące o zakazie patronatów funkcjonariuszy reżimów totalitarnych, ale niestety nie ma zapisu zakazującego tego w odniesieniu do agentów tajnych służb. To pokazuje, że podczas prac nad ustawą umknęły sprawy, które mają istotne znaczenie dla polskiej narracji i polityki historycznej – zwraca uwagę prof. Józef Brynkus. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Na początku września tego roku patronem przebudowywanej miejskiej krytej pływalni w Oświęcimiu został dr inż. Jan Babiarz. Był wieloletnim dyrektorem Zakładów Chemicznych „Oświęcim”, mecenasem oświęcimskiego sportu. Taką decyzję podjęli radni miejscy, co spowodowało sprzeciw przedstawicieli klubu radnych PiS. Dlaczego? Bo w aktach Instytutu Pamięci Narodowej Jan Babiarz figuruje jako TW „Bona”. Od 1963 r. złożył – jak podkreślają jego oponenci – „kilkadziesiąt donosów na szkodę swoich współpracowników”.

Czytaj więcej.


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa