Poseł Brynkus > Media > , , , , , > Sejm uchwalił tzw. uchwałę degradacyjną – portal Interia.pl

Sejm uchwalił tzw. uchwałę degradacyjną – portal Interia.pl

We wtorek Sejm uchwalił tzw. ustawę degradacyjną. Zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą „sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”. „To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności” – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Kukiz’15: Projekt głęboko słuszny ideowo

Poseł Kukiz’15 Józef Brynkus ocenił natomiast, że projekt jest „głęboko słuszny ideowo i tożsamościowo”. Jednak – według niego – jest on „spóźniony o co najmniej ćwierć wieku”.”Przy dużym ładunku ideologicznym oraz odwołaniu się autorów do kwestii przywracania norm moralnych w wojsku polskim, razi powszechny brak precyzji w wielu sformułowaniach, mogący przyczynić się do złej interpretacji lub manipulowania zapisami ustawy” – ocenił Brynkus.

Jego zdaniem, „generalną wadą” projektowanych przepisów, jest to, że „zakłada on (projekt) pewnego rodzaju tezę, iż Ludowe Wojsko Polskie było wojskiem polskim”. „Niefortunne sformułowania projektu po raz kolejny czynią III RP kontynuatorką PRL – z całym balastem zbrodni i zdrady Polski przez przywódców Polski Ludowej” – stwierdził Brynkus.

Jak zaznaczył, projekt ustawy powinien określić m.in., że stopni wojskowych pozbawia się „wszystkich oficerów Wojska Polskiego, którzy zostali skierowani do Ludowego Wojska Polskiego z Armii Czerwonej (…) w celu indoktrynacji oraz sowietyzacji tej formacji”.

Poseł Kukiz’15 oświadczył, że jego ugrupowanie opowiada się za dalszym procedowaniem projektu ustawy degradacyjnej oraz „doprecyzowaniem” jej zapisów.

Czytaj więcej tutaj.


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa