Poseł Brynkus > Media > , , , , > Rzecznik Praw Obywatelskich to instytucja zbędna z punktu widzenia interesu społecznego – Rzeczpospolita

Rzecznik Praw Obywatelskich to instytucja zbędna z punktu widzenia interesu społecznego – Rzeczpospolita

Sejm wysłuchał w poniedziałek informacji o działalności RPO w 2015 r. (…) Józef Brynkus (Kukiz’15) powiedział natomiast, że RPO to instytucja zbędna z punktu widzenia interesu społecznego. „Jest to instytucja kosztowna, więc mało prawdopodobne, że zmiana RPO coś tu da. Potrzebna jest zmiana zasadnicza – likwidacja tej instytucji. Rozwiązaniem połowicznym może być wybór RPO w wyborach powszechnych, co sprawi, że RPO przestanie być uzależniony od większości parlamentarnej, a będzie uzależniony od obywateli i przed nimi odpowiedzialny” – powiedział Brynkus. Dodał, jego klub negatywnie ocenia działalność RPO. 

Poseł zwrócił uwagę, że na podstawie informacji RPO można powiedzieć, że jest dobrze. „Papier wszystko przyjmie. Jest tak dobrze, że może być tylko już gorzej. RPO nie można oceniać tylko po tym raporcie, ani też przez pryzmat peanów głoszonych na jego cześć przez byłych jego współpracowników i pracowników, a dziś zasiadających w tej izbie. To są pochwały kupione za etaty, ekspertyzy i prace zlecone” – powiedział poseł Kukiz’15.

Brynkus zarzucił Bodnarowi, że jest aktywny przede wszystkim w głośnych sprawach. Cytował też list od grupy wyborców, którzy napisali: „W ciągu roku swego urzędowania Adam Bodnar wielokrotnie dał się poznać jako stronniczy rzecznik ideologicznych postulatów LGBT, których interes postawił ponad prawami innych obywateli”.

Więcej na portalu „Rzeczpospolitej„.