Poseł Brynkus > Media > , , , , , , > Rząd chce „zamorzyć głodem” strajkujących nauczycieli

Rząd chce „zamorzyć głodem” strajkujących nauczycieli

Poseł dr hab. Józef Brynkus był w poniedziałek (15.04.2019 r.) gościem programu „Minęła 20” w TVP Info. W studiu rozmawiano o strajku nauczycieli oraz reformie edukacji.

W związku ze strajkiem nie chodzi do szkoły około 4 mln uczniów i to jest porażka polskiej edukacji. – Nie ma po co zawieszać tego strajku, bo on gaśnie. PiS ma doświadczenie w przetrzymywaniu protestujących. Z tego, co słyszę od nauczycieli jest zmęczenie, w dodatku idą święta. Mało tego niektórzy ze strajkujących mówią: „strajkuję do świąt, a potem odpuszczam, mam dzieci, rodzinę, czymś ją nakarmić trzeba”. Odnoszę wrażenie, że rząd chce „zamorzyć głodem” nauczycieli – mówił poseł dr hab. Józef Brynkus.

Konieczna jest reforma oświaty. – O reformie w polskiej szkole trzeba rozmawiać poważnie. Gdyby rząd rozmawiał z nauczycielami jak z partnerami, to do tego strajku by nie doszło. W mojej ocenie rząd przygotowywał się do tego strajku, co powiedziała m.in. była wiceminister Wargocka, a także po rozporządzeniu minister Zalewskiej. Warto też podkreślić, że to nie jest strajk ZNP, tylko całego środowiska nauczycielskiego. Jednak PiS tak ukierunkował narrację, by nastawić negatywnie Polaków do nauczycieli – podkreślał poseł Brynkus, ale zarazem wykładowca akademicki, który przygotowuje nauczycieli do zawodu.

Debata w sprawie przyszłości oświaty jest konieczna. – Kukiz’15 miał konkretne propozycje dla oświaty, zgłaszaliśmy je na komisjach, ale PiS nie słucha i zachowuje się jak „obrońcy oblężonej twierdzy”. Czas ucieka, co prawda strajk dogasa, ale nie unikniemy ogólnopolskiej debaty w sprawie reformy systemu edukacji i sposobów jej finansowania w Polsce. Nie możemy marnować potencjału intelektualnego polskich dzieci i młodzieży oraz nauczycieli – stwierdził parlamentarzysta z Wadowic.

Cały program tutaj.