Poseł Brynkus > Media > Poseł dr hab. Józef Brynkus: Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych oczekiwana przez samorządy i nauczycieli – PAP

Poseł dr hab. Józef Brynkus: Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych oczekiwana przez samorządy i nauczycieli – PAP

Polska szkoła wymiaga reformy, ale także zmian w finansowaniu. – Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wprowadza zmiany oczekiwane przez samorządowców i nauczycieli – podkreśla PiS. Kukiz’15 dodaje, że proponowane zmiany są korzystne dla uczniów i rodziców. PO i Nowoczesna krytykują projekt; Nowoczesna chce jego odrzucenia.

Zdaniem Józefa Brynkusa (Kukiz’15), projektowana ustawa zawiera wiele dobrych rozwiązań dla uczniów i ich rodziców, polskiego systemu oświaty oraz samorządów, bo upraszcza rozliczanie dotacji podręcznikowej, wprowadza jednolite pensum dla specjalistów – logopedów, psychologów i pedagogów szkolnych.

Pozytywnie Brynkus ocenił też zmianę, zgodnie z którą o przyznaniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia będzie decydował lekarz medycyny pracy, a nie – jak obecnie – lekarz pierwszego kontaktu. Do dobrych zmian poseł zaliczył też przeniesienie wypłat pensji nauczycielom z początku miesiąca na jego koniec oraz odejście przy awansie zawodowym nauczycieli z oceny dorobku zawodowego na rzecz oceny pracy nauczycieli.

Negatywnie poseł ocenił m.in. o rezygnację z dotacji przedszkolnej dla dzieci korzystających z edukacji domowej.

„Do zaproponowanych zmian i poprawek mój klub – klub PSL – zajmie stanowisko w głosowaniu” – zapowiedział Józef Łopata. Jednocześnie zaznaczył, że PSL podziela zdanie samorządów, które oczekują dogłębnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela; w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych są m.in. zapisy nowelizujące Kartę. (Czytaj więcej).

Źródło: PAP

W mediach o zmianach w finansowaniu zadań oświatowych:

  1. Deon.pl – Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, według PiS, oczekiwany przez nauczycieli (czytaj więcej).

Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa