Poseł Brynkus > Media > , , , , , , > „Plastikowe mięso” płynie szerokim strumieniem, gdy Polscy rolnicy prawie bankrutują

„Plastikowe mięso” płynie szerokim strumieniem, gdy Polscy rolnicy prawie bankrutują

„Państwo nie stoi na wysokości zadania kontrolując rzeźnie. Coraz częściej jemy mięso niepochodzące z polskiej produkcji. Docierają do nas produkty oparte na modyfikowanych paszach” – mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł dr hab. Józef Brynkus.

Józef Brynkus przypomniał, że w Polsce przerabiane jest mięso sprowadzane z innych krajów.  – Napływa ono z terenów, gdzie zagrożenie jest ogromne, np. z Litwy. Nikt nie ponosi konsekwencji. W przypadku, gdy gospodarstwo polskiego rolnika znajduje się w strefie zakażonej, od razu cała hodowla podlega utylizacji – podkreślił polityk Kukiz’15.

Poseł Kukiz’15 zauważył, że w Polsce nie ma odpowiedniej asekuracji sanitarnej. – Mięso sprowadzane z Zachodu jest produkowane w sposób przemysłowy, oparty na antybiotykach. Wtedy produkcja jest tańsza. Rolnicy państw zachodnich dysponują o wiele większymi dopłatami. Stać ich na sprzedaż po niższych cenach – mówił poseł dr hab. Józef Brynkus, gość Polskiego Radia 24.

Parlamentarzysta komentował sprawę mięsa z nielegalnego uboju. Trafiło ono do 10 krajów oraz do ok. 20 punktów w Polsce.  – Jest ono obecnie wycofywane, mięso w sklepach jest bezpieczne – poinformował na konferencji prasowej w czwartek Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Chodzi o nielegalny ubój chorych krów, który został pokazany kilka dni temu w reportażu telewizyjnym TVN. Odbywał się on w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka. Rzeźnia, w której dokonywano nielegalnego uboju została zamknięta.

Audycji można wysłuchać tutaj.

Foto: PR24/AK

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa