Poseł Brynkus > Media > , , , , , , , , , > PiS przeciwny uczciwym odszkodowaniom

PiS przeciwny uczciwym odszkodowaniom

Poseł dr hab. Józef Brynkus był gościem w „Radio Dla Ciebie”, gdzie rozmawiano o zmianach w ustawie „Prawo ochrony środowiska”.

Mieszkańcy apelują do parlamentarzystów. – „12 lutego br. podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa zmiany do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem” – alarmują mieszkańcy i przedstawiciele Otwartego Ursynowa.

W myśl zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny art. 129 ust. 4 ustawy „Prawo o ochronie środowiska”, termin ubiegania się o roszczenia odszkodowawcze z tytułu szkód środowiskowych wynosi 2 lata od wejścia w życie aktu prawa miejscowego, powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, spadek wartości nieruchomości i obniżenie jakości życia w nich. TK stwierdził, że nieprzekraczalny dwuletni termin do ubiegania się o odszkodowanie jest zbyt krótki i nadmiernie ogranicza prawo własności i nakazał jego wydłużenie.

Poseł dr hab. Józef Brynkus w imieniu Klubu Parlamentarnego Kukiz’15 zaproponował wydłużenie okresu na wystąpienie z roszczeniami z 3 do 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego ustawy powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, oraz przywrócenie tego terminu także dla roszczeń już wygasłych, zgodnie z wykładnią Naczelnego Sądu Administracyjnego (czytaj więcej).

Parlamentarzysta Kukiz’15 w trakcie audycji w Radio Dla Ciebie opowiedział o kulisach uchwalania zmian w prawie, które doprowadziły do skrajnie niekorzystnych rozwiązań. Senat zaproponował w procesie legislacyjnym zapisy prawne, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na życie ludzkie. – „W trakcie pracy nad tymi zmianami w ustawie „Prawo ochrony środowiska” walczyłem jak lew, ale niestety zostałem na komisji przegłosowany. Obecnie ta ustawa jest w Senacie i mam nadzieję na refleksję w tej sprawie senatorów.  Tutaj trzeba dodać, że to rozwiązanie legislacyjne dotyczy nie tylko lotnisk, ale ma charakter ogólny, o czym większość Posłów nie ma pojęcia. Obszary ograniczonego użytkowania są wyznaczane w całej Polsce np. Przy sieci kanalizacyjnej, oczyszczalniach ścieków, sieciach energetycznych, parkach krajobrazowych itd. Wprowadzone przez większość parlamentarną rozwiązanie uderza w praktyce we wszystkich Polaków i ogranicza dysponowanie prywatną własnością, obniża jej wartość” – mówi poseł dr hab. Józef Brynkus.

Całą audycję można wysłuchać tutaj.

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa