Poseł Brynkus > Media > , , , , > Nowohuckie drogi do wolności w Radio Kraków

Nowohuckie drogi do wolności w Radio Kraków

Demontaż systemu komunistycznego rozpoczął się w Nowej Hucie. To był początek sekwencji wydarzeń, które doprowadziły najpierw do Okrągłego Stołu, a następnie do wyborów w czerwcu 1989 roku. Nowohucki strajk wybuchł 27 kwietnia i zakończył się brutalną pacyfikacją zakładu 5 maja 1988 roku. W dyskusji uczestniczyli Ryszarda Majdzi, były działacz opozycji uczestnik pamiętnego strajku w Nowej Hucie, poseł dr hab. Józef Brynkus, historyk profesor UP Kraków, Adam Gliksman, historyk i sekretarz małopolskiej „Solidarności”, dr Krzysztof Mazur, politolog, szef Klubu Jegielońskiego. 

Zmiany następowały stoponiowo. – Polska 1988 roku była taka dziwna. To nie tak, że wtedy wybuchł kryzys, to była jakby stała cecha systemu komunistycznego lat 80. Pojawiła się wtedy nowa jakość w zachowaniach społecznych. A ta jakość jest wynikiem dwóch rzeczy: pontyfikatu Jana Pawła II, ale także wielką rolę zaczyna odgrywać nowe pokolenie, które nie jest uwikłane w ten projekt „Solidarności” z początku lat 80, wręcz stanowi dla niego zagrożenie i nie jest zinfiltrowane przez służbę bezpieczeństa, aparat reresji – mówi dr hab. Józef Brynkus.

„Solidarność” była osaczona i bardzo zinfiltrowana. – W Międzyszynie pod Warszawą na początku lat 90 odbyła się konferencja w której brał udział Wojciech Garstka, rzecznik Kiszczaka, to słabo wybrzmiało. Nie wiem z jakiego powodu powiedział taką rzecz: „W połowie lat 80 ta stara „Solidarność” była przez nas opanowana, mieliśmy tam tylu agentów, że wiedzieliśmy, co się dzieje, a co więcej Ci agenci inspirowali konkretne działania” – podkreśla historyk dr hab. Józef Brynkus profesor UP Kraków.

Całość audycji można wysłuchać TUTAJ.

Fot. Jacek Bańka


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa