Poseł Brynkus > Media > , , , , , , > Czy posłowie PiS to wycieraczki? Dość polityki wstydu historycznego!

Czy posłowie PiS to wycieraczki? Dość polityki wstydu historycznego!

Poseł dr hab. Józef Brynkus w środę 27 czerwca 2018 roku był gościem TVP Polonia w programie „Rozmowa Polonii”. Parlamentarzysta Kukiz’15  uważa, że „przepisy ze stycznia tego roku, w odniesieniu do ochrony dobrego imienia Polski i przepisy, które wprowadzały ścisłą definicją zbrodni nazistowskich, były dobre”. Obecne wycofanie się z części przepisów oznacza uległość Polski. Jak zaznaczał, „nikt nie wskazywał, że przepisy trzeba zmienić ze względów merytorycznych. Pod uwagę wzięto politykę, czyli napięte stosunki z Izraelem po wprowadzeniu ustawy o IPN”.

Polityka historyczna musi być oparta o fakty, a nie ich interpretację. – Wycofanie się z tych przepisów w ustawie o IPN świadczy o tym, że my fałszywą interpretację tych przepisów, jako państwo, akceptujemy. To nieodpuszczalna sytuacja. Nie możemy sobie pozwolić na taką uległość. Rozumiem, że wywołało to kryzys. W wypowiedziach ministra Dworczyka i premiera Morawieckiego nie było argumentów merytorycznych. Nikt nie wskazywał, że te przepisy należało wycofać z powodów poznawczych. Jedyny argument był taki, że trzeba je zmienić ze względu na kryzys polityczny. Przypomnę, że podobne przepisy są na Ukrainie. Ukraińcy się z tego nie wycofują. My to zrobiliśmy. Jakby powiedziano, że wycofujemy się, bo naciska Izrael i USA to by można w pewnym sensie uznać tę argumentację, ale tego nie słyszeliśmy. To jednak widać – podkreślał poseł Ziemi Wadowickiej.

PiS brakuje długofalowego myślenia o polityce historycznej państwa polskiego. – Nie widzę potrzeby, żeby zmienić kształt ustawy o IPN ze stycznia. My proponowaliśmy, żeby już wtedy zaproponować pewne rozwiązanie. Przepisy dotyczące ochrony dobrego imienia państwa polskiego przenieść do artykułu 1. Ten przepis – artykuł 55 a – wskazywał, że za określone zachowania jest odpowiedzialność karna. W ustępie drugim i trzecim stwarzał furtki, dzięki którym było możliwe odstąpienie od karania. Ustawodawca miał na uwadze możliwość wyegzekwowania tych przepisów w stosunku do Polaków. Mamy wielu pożytecznych idiotów, którzy z różnych powodów obarczają naród polski odpowiedzialnością lub współodpowiedzialnością za wymordowanie Żydów. Nie można na to pozwolić. Argumentuje się, że można dochodzić tego na drodze cywilnej. Jak można w ten sposób pozwać kilkadziesiąt tysięcy absolwentów szkół amerykańskich, którzy są przekonani, że były polskie obozy śmierci? To absurd – stwierdza stanowczo poseł dr hab. Józef Brynkus, który jest profesorem historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Cały program TVP Polonia pt. „Rozmowy Polonii” do wysłuchania tutaj.

Zapraszamy do lektury 6. Numeru Biuletynu informacyjnego Brynkus! W sieci do pobrania TUTAJ.


Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa