Poseł Brynkus > Media > , , , > 24. marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej – Interia.pl

24. marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej – Interia.pl

Sejm przyjął we wtorek ustawę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten będzie miał charakter święta państwowego. Prace nad projektem ustawy zainicjował prezydent Andrzej Duda.

Kukiz’15 chce poprawki

Józef Brynkus (Kukiz’15) podczas sejmowej debaty nad prezydenckim projektem ustawy powiedział, że zamysł ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest „chwalebny”, lecz – jak mówił – „treść ustawy nie pokazuje w jakich okolicznościach znajdowali się ci Polacy, którzy ratowali Żydów”.

W imieniu klubu Kukiz’15 zaproponował, aby wprowadzić do niej zapis: „W hołdzie Polakom – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi (…) działali pod groźbą utraty życia z rąk niemieckich”. Zwrócił także uwagę na treść uzasadnienia, które – jego zdaniem – „pokazuje w jakiej atmosferze odbywa się procedowanie”.

„W uzasadnieniu nie ma nic na temat tego, że pierwszymi ofiarami niemieckiego terroru stali się wszyscy obywatele II RP, a zwłaszcza Polacy”. Jak podkreślił, takie przypomnienie jest konieczne, ponieważ „ten aspekt jest często pomijany”.

„Szkoda, że w uzasadnieniu ustawy, tak słabo podkreśla się to, że w zorganizowaną akcję pomocy Żydom były zaangażowane wszystkie struktury polskiego państwa podziemnego (…) Krzywdzący jest zapis wymieniający jako jedyną organizację Armię Krajową” – ocenił. Według Brynkusa w tym fragmencie „poprawnie powinno się mówić o Polskim Państwie Podziemnym”.

Klub Kukiz’15 opowiedział się za przyjęciem ustawy wprowadzając do niej doprecyzowującą poprawkę.

Czytaj więcej tutaj.


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa